Eng

نکستل

مستنداتمستندات فنی

گام‌های انجام پروژه

در غالب موارد، نیاز است پروژه در دست اجرا در چند فاز و هر فاز در چند گام انجام شود. در این سند به توضیح عناوین شایع در تقسیم‌بندی اجزای پروژه می‌پردازیم. پرداختن به مفهوم این عناوین از این جهت مهم است که در متن قرارداد به آن‌ها اشاره شده ولی از تفصیل آن خودداری می‌گردد.

قابل ذکر است که در سند حاضر فقط به ذکر عناوین پرکاربرد بسنده نموده‌ایم حال اینکه ممکن است گام‌هایی افزون بر آنچه در این سند مکتوب است نیز در بسیاری از پروژه‌ها مورد نیاز باشد و بر نکستل است تا صاحبان پروژه را از شرح آن‌ها مطلع سازد. همچنین لازم نیست که در تمامی قراردادها از جمیع عناوین زیر استفاده گردد بلکه ممکن است تحویل پروژه فقط در گروی اجرای پاره‌ای از آن‌ها باشد.

برای اطلاعات بیشتر از چیستی و چرایی فازبندی نیز می‌توانید به سند «فازبندی پروژه» از «مستندات تجاری» رجوع نمایید.

تجزیه و تحلیل مسئله

در این گام جزئیات سند RFP صاحبان پروژه بررسی می‌گردد و برنامه‌ریزی‌های فنی لازم برای اجرای پروژه صورت می‌گیرد. همچنین در این گام، گروهی از متخصصین نکستل برای انجام پروژه انتخاب شده و نسبت به وظایف خویش توجیه می‌گردند.

این گام در واقع تتمه جلسات و مذاکراتیست که با صاحبان پروژه قبل از عقد قرارداد صورت گرفته و گذرگاهیست که پس از آن پروژه تقریبا به طور کامل از سوی تیم تجاری به سمت تیم فنی هدایت می‌گردد.

گام‌های طراحی

در این بخش به عناوینی اشاره می‌کنیم که اجرای آن‌ها بر عهده طراحان نکستل بوده که علاوه بر هنرنمایی در عرصه رابطه کاربری، در دانش تجربه کاربری و اصول کاربردپذیری نیز متخصصند.

طراحی اسکچ و User-Flow کلی

در این گام نسبت به طراحی روند کلی تعامل کاربر با نرم‌افزار اقدام می‌شود. حاصل این گام اسکچی از نماهای اصلی نرم‌افزار است که در یک یا چند مرحله هماهنگی و انتقال نظر با صاحبان پروژه به پایان می‌رسد. این مرحله بسیار اساسی بوده و حکم اسکلت‌بندی برای بدن را دارد.

طراحی UI و UX

در این گام اسکچ طراحی شده در گام قبل، توسط هنرمندان طراح، به طرحی گرافیکی که شامل جزئیات بصری نرم‌افزار نهاییست بدل می‌گردد و عمده تصمیمات اساسی درباره هویت بصری نرم‌افزار نیز در همین گام به اتخاذ می‌رسد.

اجرای پروتوتایپ و جزئیات User-Flow

در این گام طرح حاصل از گام پیشین به پروتوتایپی تبدیل می‌شود که قابلیت اجرای نمایشی دارد و برای تست و مطالعات بعدی (تا پیش از آغاز پیاده‌سازی طرح) بسیار کاربردیست. این امر را معمولا با نرم‌افزار «Adobe XD» به انجام می‌رسانیم.

گام‌های پیاده‌سازی

در این بخش به عناوینی اشاره می‌کنیم که اجرای آن بر عهده مهندسین و برنامه‌نویسان نکستل بوده که با عنایت به دانش روز مهندسی و اهتمام به جزئیات فنی و بصری آثار خود را خلق می‌کنند.

طراحی شمای اصلی API و پایگاه داده

در این گام با توجه به سند RFP و نتایج گام‌های طراحی، نیازهای نرم‌افزار به ذخیره، مصرف و تغییر داده شناسایی شده و بر اساس آن ساختار پایگاه‌های داده و عمده شمای API طراحی می‌شود.

پیاده‌سازی نرم‌افزار سمت سرور

در این گام بر اساس نتایج گام قبل پیاده‌سازی و برنامه‌نویسی نرم‌افزار سمت سرور انجام می‌گیرید. توجه کنید که این نرم‌افزار به خودی خود واسط کاربری گرافیکی (GUI) ندارد.

پیاده‌سازی پنل مدیریت

برای مدیریت کلان نرم‌افزار و کاربران حاضر در آن لازم است صاحبان پروژه بتوانند از طریق واسط کاربری خود و با دسترسی بسیار بالا با نرم‌افزار سمت سرور و پایگاه داده تعامل کنند. در این گام به پیاده‌سازی واسطی کاربری برای ممکن ساختن چنین تعاملی پرداخته می‌شود.

ارائه آموزش استفاده از پنل مدیریت

در این گام آموزش‌های لازم جهت بکارگیری قابلیت‌های (Feature) پنل مدیریت به صاحبان پروژه (یا نماینده ایشان) ارائه می‌شود و پاسخ‌های لازم به پرسش‌های آنان داده می‌شود.

پیاده‌سازی نرم‌افزار سمت کاربر

در این گام با اهتمام کامل و دقت مضاعف به جزئیات و نتایج گام‌های پیشین (به ویژه گام‌های طراحی)، واسط کاربری گرافیکی برای کاربران نهایی نرم‌افزار پیاده‌سازی می‌شود.

نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارها

در این گام نرم‌افزارهای لازم برای اجرای پروژه و در دسترس کاربران قرار گرفتن، بر سرورهای نهایی (Production Server) مستقر (Deploy) می‌شوند.

تست و تحویل

در پایان هر فاز لازم است علی رغم تست‌های پی در پی که متخصصین ما در هنگام توسعه بدان کمر می‌بندند، یک یا چند بار دیگر نیز از ابتدا تا انتهای نتایج هر فاز به طور نهایی تست فنی شود. در این گام به این مهم اهتمام می‌ورزیم.

سوالی دارید؟

اگر درباره محتوای این صفحه یا هر چیز دیگه‌ای سوالی دارید خوشحال می‌شیم جواب بدیم :)